Nowa matura - informacje
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Matura
- Kategoria: Matura z angielskiego
Wiadomosci wstepne
Nowa matura dotyczy uczniów tegorocznych klas trzecich szkól srednich, i jej zasady maja byc jednakowe we wszystkich szkolach w kraju. Informacje, które tutaj przedstawiam, pochodza z wydawnictw: 'Syllabus z jezyka angielskiego 2002' i broszury Okregowej Komisji Egzaminacyjnej w Lodzi: 'Matura 2002 elementy systemu egzaminów zewnetrznych'.
Przede wszystkim egzamin z kazdego przedmiotu, w tym z angielskiego, bedzie skladal sie z czesci wewnetrznej - zdawanej w macierzystej szkole (mozna wyrazic wole zdawania przed inna komisja) i czesci zewnetrznej, która tez moze byc zdawana w szkole, jesli posiada ona odpowiednie warunki lokalowe i kadrowe. Jest to egzamin ustny i mozna go zdawac na dwóch poziomach: podstawowym lub rozszerzonym. Jesli ktos wybierze drugi jezyk obcy nowozytny jako czwarty przedmiot na maturze (po polskim, matematyce i obowiazkowym jezyku nowozytnym), musi go zdawac na poziomie rozszerzonym.
Egzamin wewnetrzny
Jest to egzamin ustny. Wszyscy zdaja poziom podstawowy, a nastepnie ci, co chca, zostaja na czesc rozszerzona. Na poziomie podstawowym egzamin trwa 15 minut, a przygotowanie 5 minut. Jest to bardzo krótki czas, w którym musimy zapoznac sie z trescia naszego zestawu egzaminacyjnego. W tym zestawie znajda sie 2 zadania. Pierwsze bedzie polegalo na odegraniu wskazanych ról w sytuacjach:
1. uzyskiwania i udzielania informacji i wskazówek, np. przy wynajmowaniu mieszkania trzeba sie dowiedziec, w jakiej czesci miasta sie ono miesci, na którym pietrze, jakie ma pomieszczenia, jaka jest cena i warunki platnosci;
2. relacjonowania zdarzen, np. opowiedz o swojej niedawnej podrózy;
3. negocjowania, np. ustal wspólne prawa i obowiazki przy wynajmowaniu z kolega/kolezanka pokoju sublokatorskiego;
W kazdej z tych ról nalezy wypowiedziec co najmniej 3 zdania.
W drugim zadaniu chodzi i skomentowanie i rozmowe z egzaminatorem na temat, jaki bedzie zadany w postaci zdjecia, naglówka z gazety, krótkiej informacji albo tabeli. Egzaminator bedzie zadawal pytania, na które trzeba w miare wyczerpujaco odpowiedziec.
Na tym konczy sie egzamin w wersji podstawowej. Wersja rozszerzona wymaga prezentacji projektu, którego temat wybieramy na poczatku klasy maturalnej i opracowujemy pod kierunkiem nauczyciela w ciagu roku szkolnego. Tematy do wyboru sa ujete w katalogu zamieszczonym w Syllabusie, np. w przyszlym roku beda tematy zwiazane z czasem wolnym, kultura i sztuka, zagrozeniami wspólczesnego swiata i inne (jest ich 9). Tematyka calego egzaminu wewnetrznego ( a wiec sytuacje i rozmowa) beda miescic sie w tych 9 tematach.
Egzamin zewnetrzny
Uklada go Okregowa Komisja Egzaminacyjna. Poziom podstawowy trwa 2 godz. 10 min. I sklada sie z 3 czesci:
1. rozumienie ze sluchu (20 min.)
2. rozumienie tekstu czytanego (50 min.)
3. wypowiedz pisemna (60 min.)
Wypowiedz pisemna sklada sie z dwóch tekstów: krótkiego (np. komunikat, pocztówka, ogloszenie) i dluzszego, na 120-150 slów (np. list).
Potem jest 30 minut przerwy i nastepuje egzamin na poziomie rozszerzonym. Poziom rozszerzony zawiera znowu sluchanie, tekst czytany i wypowiedz pisemna , które razem trwaja 2 godz. 30 min. Wypowiedz pisemna sklada sie z dwóch tekstów uzytkowych i jednego dluzszego, na 200-250 slów (3 tematy do wyboru), np. list motywacyjny, sprawozdanie, streszczenie, artykul, recenzja, rozprawka, opowiadanie, opis.
Zauwazcie, ze nigdzie nie ma GRAMATYKI! To znaczy, ona oczywiscie jest, ale wlasciwie tylko w poziomie rozszerzonym, w czesci tekst czytany. Tam moga sie pojawic transformacje, uzupelnianie luk i inne zagadki gramatyczne. W pozostalych czesciach egzaminu gramatyka pojawia sie tylko w praktycznym uzyciu, a nie jako 'sztuka dla sztuki'.